Dziś jest poniedziałek, 20.09.2021, imieniny Eustachego, Filipiny
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Bibianna » Aktualności » Nagrodzony sernik z Bibianny trafił do „Przepiśnika”

Nagrodzony sernik z Bibianny trafił do „Przepiśnika”

sernik pani Barbary Wszędybył

W środę 2 czerwca w gmachu Starostwa Powiatowego w Turku odbyło się podsumowanie kolejnej edycji kulinarnego konkursu, którego celem jest promowanie dań związanych z naszym regionem, przygotowywanych z ekologicznych produktów. Tegorocznym motywem przewodnim były potrawy i wypieki związane z Wielkanocą. W gronie nagrodzonych przedstawicielek sołectw, kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń znalazła się reprezentantka Bibianny – Barbara Wszędybył. Mieszkanka gminy Malanów odebrała gratulacje i nagrodę z rąk starosty powiatu tureckiego – Dariusza Kałużnego, a w tej uroczystej chwili towarzyszyli jej synowa Bogumiła i wnuk Radosław.

Smakołykiem, który zagwarantował mieszkance Bibianny zdobycie II miejsca, był sernik, który stanowił efekt połączenia dobrodziejstw Bibianny i jej okolic. Sołectwo to jest wsią typowo rolniczą. Znajdziemy tu gospodarstwa, w których hoduje się bydło mleczne, a wytwarzany surowiec trafia do Mleczarni Turek. W niektórych domostwach po dziś dzień przygotowuje się własne twarogi i sery, co w jasny sposób wiąże się z wypiekiem serników. Ponadto zgłoszone do konkursu ciasto zaprezentowane zostało w połączeniu z owocami lasów i pól: jagodami, jeżynami, malinami, czy też przełamującą słodycz sernika żurawiną, wszakże Bibianna położona jest pośród lasów, a tereny gminy Malanów stanowią obrzeża tzw. Puszczy Pyzdrskiej.

Przepis na „Sernik spod puszczy” trafił do tegorocznego „Przepiśnika”. Ponadto w tejże publikacji znalazły się informacje dotyczące sołectwa Bibianna, działań prowadzonych przez jego mieszkańców, reprezentujących np. Stowarzyszenie „Gościniec”, OSP Bibianna, drużynę piłkarską Retro Bibianna itp. Osoby, które sięgną po „Przepiśnik”, przekonają się, że dzięki przedsiębiorczości poszczególnych mieszkańców Bibianny miłośnicy swojskiego jadła mogą w tejże wsi zakupić smaczne kiełbasy i inne wędliny, twarogi, miód, a fani wypoczynku spędzić weekend na polu paintballowym, czy też turystycznie poleniuchować w wynajętym, drewnianym domku pośród lasów.

Oprócz mieszkanki gminy Malanów na konkursowym podium znalazły się przedstawicielki gmin Władysławów i Turek. Oto bowiem pierwsze miejsce zdobyły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Kunach, drugie miejsce (przyznane ex aequo z Bibianną) przypadło w udziale Kołu Gospodyń Wiejskich w Pęcherzewie, a na miejscu trzecim uplasowała się Anna Feliks z Międzylesia.

 

Sołtys Arkadiusz Wszędybył

fot. K. Błaszczyk_iTurek


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności