Dziś jest niedziela, 05.07.2020, imieniny Karoliny, Antoniego
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Bibianna » Aktualności » Darcie pierza, smakołyki i tańce czyli Pierzok 2015

Darcie pierza, smakołyki i tańce czyli Pierzok 2015

Darcie pierza, smakołyki i tańce czyli Pierzok 2015

Czym jest pierzok? Relikt przeszłości – tak pomyśli niejedna osoba, ale to duży błąd. W Bibiannie (gm. Malanów) Pierzok to impreza organizowana od lat, która przyciąga ludzi, chcących miło spędzić kilka wieczorów i się integrować. Tak też było w andrzejkowy weekend.

Pierzok w Bibiannie organizowany jest już od kilku lat zimowo-jesienną porą. Na parę dni tamtejsza świetlica wiejska zamienia się poniekąd w wehikuł czasu. Osoby, które się w niej znajdą, mają okazję przekonać się, jak przed laty mieszańcy wsi spędzali długie wieczory. Jedną z opcji było właśnie darcie pierza. Ta czynność była działaniem ze wszech miar pożytecznym. Osoby w nim uczestniczące nie tylko nadarły puchu na pierzynę czy poduszkę, ale też mogły porozmawiać, pożartować, podzielić się spostrzeżeniami i wymienić anegdotami. 

Piątek 27 listopada był pierwszym dniem tegorocznego Pierzoka. Dniem raczej roboczym. Przybyłe do świetlicy panie zajęły się darciem pierza, a panowie – którzy może nie mają aż tak zwinnych palców – postanowili spożytkować wieczór na grę w karty i warcaby. Nie nudziły się także dzieci. Najmłodsi mogli przysiąść w kąciku plastycznym, pograć w piłkarzyki, czy też w tenisa stołowego. Wszystkie te działania wymagały skupienia i energii, więc uczestników Pierzoka w międzyczasie posilono piątkowymi potrawami -  zupą śledziową, rybami, sałatkami warzywnymi, racuszkami z gziką itp. O to, by nikt nie wyszedł ze świetlicy głodny, zadbały panie, które w kuchni wyczyniały cuda, których nie dokonałby niejeden uczestnik „Master Chef”.

Sobota była dniem nieco bardziej rozrywkowym i  hucznym. Wtedy to w licznym gronie przybyłych znaleźli się m.in. wójt Sławomir Prentczyński z małżonką i wicewójt Piotr Cyls z żoną. Zjawiła się także radna wsi Bibianna i Dziadowice Folwark - Bożena Kołek, przybył również radny powiatowy Jan Gruca. Z jednej strony sobotni wieczór był podobny do piątku – też integrowano się drąc pierze – ale i nieco inny. Bogatsza była oprawa muzyczna. O dobre humory biesiadników dbał w dalszym ciągu Roman Ścisły, a ponadto na scenie świetlicy w Bibiannie wystąpiły lokalne zespoły – Tradycja i Jarzębinki.

O to, by część artystyczna pozostała na długo w pamięci „pierzokujacych”, zadbała pomysłodawczyni tejże cyklicznej imprezy – Danuta Kałużna. Na wspomnianej scenie pojawiła się rodzina „Kiepskich”. W role Ferdka, Halinki i innych bohaterów znanego serialu Polsatu wcielili się właśnie uczestnicy Pierzoka. Co tu dużo mówić  - śmiechu było co niemiara.

Impreza integracyjna, kultywująca tradycyjne darcie pierza, zorganizowana została przez społeczność wsi Bibianna. W inicjatywę włączyli się też goście z ościennych miejscowości. Przedsięwzięcie sfinansowano ze środków funduszu sołeckiego.

Sołtys sołectwa Bibianna - Arkadiusz Wszędybył

FOTOGALERIA


Pozostałe aktualności